logo wsiiz main

POLECAMY

Artykuły
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Handel ludźmi to trzecie, zaraz po broni i narkotykach, najbardziej dochodowe przestępstwo na świecie. Europejski Dzień Przeciwko Handlowi Ludźmi, który odbywa się 18 października w całej Unii Europejskiej, obchodzony jest już po raz czternasty.

 

Wydział do walki z Handlem Ludźmi Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji uruchomił telefon zaufania + 48 664 974 934 oraz skrzynkę e-mailowa: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., gdzie można w sposób anonimowy przekazać wszelkie informacje, dotyczące procederu handlu ludźmi oraz uzyskać poradę lub wsparcie.

Polska nie jest już tylko krajem pochodzenia pokrzywdzonych. Na terenie kraju działa wiele organizacji przestępczych, zajmujących się ściąganiem ofiar z Europy Wschodniej i Azji do Europy. Ofiary handlu ludźmi najczęściej wykorzystywane są do przymusowej pracy i prostytucji, ale również do popełniana przestępstw i żebractwa. Niestety, w 2020 roku w związku z globalną pandemią, liczba ofiar pracy przymusowej wzrosła. Zjawisko to nasila się szczególnie, gdy bezrobotni szukają pracy za granicą. W takim okresie należy zachować wzmożoną ostrożność, zwłaszcza, jeśli widzimy oferty bogate w wynagrodzenie, a niewymagające prawie żadnych kwalifikacji. W takich przypadkach bądźmy czujni i podejrzliwi - sprawdźmy, czy firma widnieje w Internecie, poczytajmy opinie oraz poradźmy się znajomych czy rodziny.

Więcej informacji o tym, jak nie stać się ofiarą można znaleźć na stronie: https://handelludzmi.eu/

 

handel.png

 

Państwa Unii wciąż stoją przed wyzwaniami związanymi z prawidłową identyfikacją ofiar handlu ludźmi, zapewnianiem im odpowiedniej pomocy, ściganiem sprawców i mierzeniem ogólnego wpływu takich działań. Z obserwacji wynika, że jest to szczególnie trudne w przypadku handlu ludźmi w celu wyzysku pracowników.

Komisarz ds. Migracji, spraw wewnętrznych i obywatelstwa Dimitris Avramopoulos powiedział: „W społeczeństwach europejskich nie ma miejsca na handel ludźmi. Pomimo wysiłków podejmowanych przez państwa członkowskie, a także zaangażowanie Europolu. Poziom dochodzeń, ścigania i wyroków skazujących w Europie jest nadal zbyt niski a pozwala popełnić przestępstwo przynoszące sprawcom astronomiczne zyski. Dopóki pozwalamy panować tej kulturze bezkarności, zawodzimy każdą ofiarę dla której jesteśmy tutaj by jej pomóc. Musimy zintensyfikować nasze wysiłki, aby usprawnić zapobieganie, prowadzenie dochodzeń i ściganie, jednocześnie zapewniając lepszą ochronę ofiar handlu ludźmi ”.

 

handel_srodek.jpg

 

Europejski Dzień Przeciwko Handlowi Ludźmi który odbywa się co roku ma na celu nagłośnić problem aby zmniejszyć ilość osób padających ofiarą handlu. Ponadto wiele fundacji jak La Strada prowadzi całodobowe telefony zaufania dla ofiar i świadków handlu ludźmi, pomagają ofiarą wrócić do kraju i zapewniają pomoc psychologiczną czy konsultacje prawne. Żyjemy w czasach, w których istnieją grupy na Facebook’u pomagające znaleźć nieznajomego towarzysza do podróży, aplikacje, przez które możemy w łatwy sposób umówić się z nieznajomą osobą, a wyjazd do pracy za granicę nigdy nie był łatwiejszy. Przestępstwa takie jak handel ludźmi najczęściej przytrafiają się ludziom, którzy są tego najmniej świadomi. Aby dowiedzieć się więcej o tym jak uchronić siebie oraz bliskich zobacz strony fundacji https://www.strada.org.pl/ i https://handelludzmi.eu/.

 

Herb Miasta Rzeszowa
Rzeszów - Stolica innowacji
Teatr Przedmieście
ALO Rzeszów
Klub IQ Logo
Koło Naukowe Fotografii WSIiZ - Logo
acropip Rzeszow
drugi wymiar logo
akademia 50plus