Sidebar

logo wsiiz main

POLECAMY

Oko na świat
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

22 kwietnia 2020 roku obchodzona jest na całym świecie 50 rocznica Międzynarodowego Dnia Ziemi. Po raz pierwszy została zapoczątkowana 21 marca 1970 roku przez burmistrza San Francisco — Josepha Alioto.

W 2005 roku w Paryżu odbyła się Konferencja Narodów Zjednoczonych poruszająca problem zmian klimatu. Wówczas 195 krajów podpisało porozumienie paryskie, na mocy którego państwa wyraziły zobowiązania do ograniczenia globalnego wzrostu temperatury do poniżej 2 stopni Celsjusza oraz łagodzenia negatywnych skutków zmian klimatu planety. Okrągła rocznica Dnia Ziemi w 2020 roku to odpowiedni moment na przedstawienie wpływu na planetę rozpowszechniającej się pandemii COVID- 19.

Powiązania i zależność człowieka od środowiska naturalnego nie była nigdy tak widoczna, jak w czasach pandemii Covid – 19. Czy szkodliwe działania, które na przestrzeni lat były podejmowane wobec planety, stworzyły w społeczeństwach na całym świecie poczucie odrębności oraz izolacji od przyrody? Czy zapomnieliśmy o tym, co łączy nas z Ziemią i wszystkimi stworzeniami na niej żyjącymi? Obecna sytuacja i obchody Dnia Ziemi stanowią moment refleksji nad tym, jak bezpośrednio nasze własne zdrowie jest powiązane ze zdrowiem naszej planety. Według Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu mamy 10 lat na zminimalizowanie emisji dwutlenku węgla o połowę, aby uchronić się przed katastrofą klimatyczną.

Wpływ pandemii Covid – 19 na oczyszczenie powietrza

Wprowadzone restrykcje na całym świecie, a w tym ograniczenie ruchu drogowego, transportowego oraz lotniczego spowodowały pozytywny wpływ na poprawę jakości powietrza. Jak podaje chińskie Ministerstwo Ekologii i Środowiska badania przeprowadzone między styczniem a marcem 2020 roku wykazały 84,5-procentowy wzrost liczby dni, przy dobrej jakości powietrza w 337 miastach. NASA powiadomiła również, że we wschodnich i środkowych Chinach spadł dwutlenek azotu o 10–30%. Europejska Agencja Kosmiczna poinformowała o zmniejszeniu się zanieczyszczenia powietrza w północnych Włoszech. Gwałtowne spadki zanieczyszczenia powietrza pokazują jak bardzo działania czy zachowania ludzi, mają wpływ na jakość powietrza. Zanieczyszczenie jest zagrożeniem dla zdrowia ludzi na całym świecie. Światowy Instytut Zdrowia podaje, że z tego powodu rocznie umiera aż 7 milionów ludzi. Obecny spadek zanieczyszczenia powietrza może być tylko tymczasowy, zapewne, gdy zostaną całkowicie zniesione ograniczenia wychodzenia z domu , wróci wszystko do porządku dziennego. Aczkolwiek moment oddychania czystszym i zdrowszym powietrzem czy oglądanie błękitnego nieba ze zmniejszoną ilością smogu w powietrzu może mieć zalążek do pobudzenia w ludziach działania do lepszych zmian.

Coraz częstsze wędrówki zwierząt do miast

Zwierzęta na całym świecie, a także w Polsce coraz częściej wykorzystują okazję do przekraczania barier swobodnego przemieszczania się po ulicach miast w związku z ograniczeniem wychodzenia z domu ludzi. W stolicy Chile – Santiago zaobserwowano przechadzającą się po ulicach miasta niebezpieczną pumę. Na Filipinach na wybrzeżach wyspy Palawan zarejestrowano różowe meduzy, które ze względu na tymczasowy brak ruchu turystycznego zbliżyły się do swojego naturalnego środowiska. W Internecie pojawia się coraz więcej przykładów wędrówek zwierząt do miast, w tym także w miastach w Polsce. W Warszawie można było zauważyć zająca, na terenie Zakopanego stada saren czy łanie, które beztrosko przechadzają się po opustoszałych ulicach. Takich przykładów można byłoby mnożyć.

Szansa na globalne zmiany!

Nawiązując do 1970 roku, gdzie rozpoczęły się działania na rzecz ustalenia przepisów ochrony środowiska, ustaw o czystszym powietrzu czy zagrożonych gatunków zwierząt — To wszystko dało początek patrzenia przyszłościowo na problemy naszej planety. Jak podaje WWF, pandemia COVID – 19 spowodowała, że opinia publiczna licznie popiera zamknięcie działalności rynków ze sprzedaży nielegalnej dzikiej przyrody w Azji Południowo – Wschodniej. Również w Chinach został wprowadzony zakaz hodowli i spożywania żywych zwierząt. Dzień Ziemi 2020 to okazja do przyłączenia się do ruchu na rzecz środowiska, tak aby razem z 7,6 mld ludzi dokonać znaczących i świadomych zmiany.

Herb Miasta Rzeszowa
Rzeszów - Stolica innowacji
Teatr Przedmieście
ALO Rzeszów
Klub IQ Logo
Koło Naukowe Fotografii WSIiZ - Logo
acropip Rzeszow
drugi wymiar logo
akademia 50plus