Często historia nie jest jednoznaczna i oczywista. Zdarza się, że na konkretne święta czy tradycje składa się wiele wydarzeń z przeszłości. Przykładem, który można tu przywołać jest Dzień Kobiet. Obecnie co roku w wielu krajach obchodzone jest święto poświęcone tzw. „płci pięknej”. Między innymi w Polsce ten dzień ma miejsce 8 marca. Jednak ta data nie jest przypadkowa. Ma ona na celu stale przypominać o tym, że kobiety to także silna płeć.
Początek XX wieku to okres walk o prawa kobiet w wielu miejscach na świecie. Wówczas kobietę w dalszym ciągu uważano za „człowieka drugiej kategorii”. 8 marca 1908 roku w jednej z nowojorskich fabryk robotnice rozpoczęły strajk. Postulowały o godne warunki pracy, pensję odpowiednią do wykonywanych robót oraz zdobycie prawa wyborczego. Właściciel fabryki chcąc uniknąć skandalu, zamknął je w zakładzie pracy. Niestety wybuchł tam pożar, a wszystkie 129 kobiet zginęło tragicznie na miejscu. Poznawszy historię tego pożaru można łatwo potwierdzić, że 8 marca to dzień bardzo ważny. Upamiętnia on dążenie kobiet do równouprawnienia i możliwości godnego życia.
Według niektórych opinii współczesny Dzień Kobiet wywodzi się ze starożytności. Konkretnie chodzi o święto o nazwie Matronalia. Obchodziło się je w starożytnym Rzymie.
Matronalia wiązały się z kultem płodności i bóstwami żeńskimi. Zwyczajem było wówczas, aby mąż podarował żonie jakiś sympatyczny prezent. Ta tradycja funkcjonuje do dnia dzisiejszego. Podczas Matronalii świętowały także niewolnice oraz prostytutki. Tamte czasy miały jednak drugą stronę medalu. Wtedy istotne było dla ludzi otrzymanie statusu obywatela, którym stawali się jedynie mężczyźni. Ponoć kobieta na to nie zasługiwała. Twierdzono także, że jest ona człowiekiem tylko w części, a aby osiągnąć doskonałość powinna stać się mężczyzną. Z tej przyczyny wyniknęły przypadki ówczesnego homoseksualizmu wśród mężczyzn. Wówczas kobieta była porównywana nawet do narzędzia. Jak wiadomo, od tamtej pory wiele się zmieniło.
Współcześnie żeńska część populacji wciąż zmaga się z problemem szowinizmu. Mężczyźni w niektórych miejscach nadal mają nienaruszalną pozycję.
Istotnym przykładem są społeczeństwa muzułmańskie. Kobiety do chwili obecnej napotykają w nich na ograniczenia. Powodem tego jest dominująca siła tamtejszej religii. Bez względu na zmiany zachodzące na świecie, kraje muzułmańskie opierają się w większej lub mniejszej części na Koranie. Ta księga wskazuje właśnie na nadrzędną rolę mężczyzny w stosunku do kobiety. Nie da się jednak ukryć różnic pomiędzy czasami przeszłymi, a aktualnymi. W pewnych kręgach odchodzi się od radykalnego islamu, który ma największą tendencję do uprzedmiotowiania kobiet. Jednakże nie dzieje się tak samoistnie. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest nie kto inny jak aktywne działaczki płci żeńskiej, które można napotkać w wielu sferach. Jedną z nich była m.in. żona Mahometa, która wpływała na politykę.
W takich krajach jak Polska, sytuacja kobiet zmieniła się zaskakująco na przestrzeni lat. Powodem tego bez wątpienia była i jest nieustająca walka kobiet.
Trwa ona po dzień dzisiejszy w różnym stopniu, który zależny jest od czasu i zakątka świata. Jednak nie należy spoczywać na laurach. Może jest lepiej niż było, ale teraz należy przynajmniej utrzymać ten stan. Odpuszczenie w tym momencie byłoby poważnym błędem, który stanowiłby ryzyko powrotu do ciężkich czasów, które zmieniły nasze poprzedniczki. Aktualnie kobiety mają możliwość swobodnego dostępu do życia publicznego, kultury oraz edukacji. Zasłużyły one na szacunek m.in. przez działalność kilku ambitnych jednostek. Jedną z nich była Maria Skłodowska-Curie, która w 1898 roku odkryła dwa nowe pierwiastki – polon i rad. Została za to wyróżniona Nagrodą Nobla w 1911 roku. Ze środowiska literatury uznanie należy się Marii Konopnickiej, czyli femme fatale epoki realizmu. Była to feministka, która walczyła o prawa wyborcze właśnie dla kobiet.
Przywołując czasy okupacji hitlerowskiej warto wspomnieć o Irenie Sendlerowej. Ta wielka bohaterka uratowała w tamtym czasie ok. 2500 dzieci żydowskich, które ukrywała w polskich domach, sierocińcach i klasztorach. Wymienione kobiety były Polkami. Takich przykładów jest mnóstwo zarówno w naszym kraju, jak i na całym świecie.
Nie każda kobieta jest w stanie zrealizować takie czyny, które odbiją się echem na kartach historii. Jednakże nawiązując do Dnia Kobiet ważne jest to, aby pamiętać o przeszłości, korzystać z teraźniejszości i dbać o przyszłość. Lata cierpień i poniżeń zwalczono poprzez niejednokrotne poświęcenie oraz odwagę. Doprowadziły one do stale poszerzającego się równouprawnienia. Dlatego postrzeganie Dnia Kobiet jako same „kwiatki i czekoladki” jest błędne. Ma to znacznie głębszy sens nad którym warto się pochylić i chwilę zastanowić.