Ten numer Intro Magazynu po raz pierwszy (ale pewnie nie ostatni!) w wydaniu podcastowym. Podcasty są coraz popularniejsze – nie powinno więc dziwić, że i studenci WSIiZ chcieli się zmierzyć z tym gatunkiem i sprawdzić, jakie wyzwania kryje w sobie warsztat podcastowy. Co do treści bieżącego numeru sprawa jest poważniejsza. Jego tytuł to „Polska-Ukraina-Białoruś: czy znamy się wzajemnie?”.
Jeszcze w październiku 2021 roku, na początku semestru zimowego, zaczęliśmy się zastanawiać, jakie więzi łączą przedstawicieli trzech sąsiadujących państw, czyli Polski, Ukrainy oraz Białorusi. Na zajęciach z Dziennikarstwa online zadaliśmy sobie pytania: Co nas łączy, co nas dzieli? Co o sobie wiemy, czy w ogóle się sobą nawzajem interesujemy? W Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie studiuje wiele osób pochodzących zza wschodniej granicy Polski, a w tej konkretnej grupie studentami są zarówno Polacy, jak i Ukraińcy i Białorusini: to idealny punkt wyjścia do zgłębiania międzysąsiedzkich tematów. Prace ruszyły, podcasty zostały zrealizowane.
Ale przyszedł czwartek 24 lutego 2022, gdy Rosja przekroczyła granice Ukrainy i rozpoczęła się brutalna militarna inwazja. W obliczu dramatycznych doniesień z frontu i wobec konieczności udzielenia pomocy tysiącom ukraińskim uchodźców na wszystko patrzymy inaczej. Rozmowy o podróżach, influencerach, ukraińskiej kuchni, słowiańskiej mitologii i współczesnym rodzimowierstwie, ale także o stereotypach czy sytuacji Ukraińców i Białorusinów w Polsce wydają się błahe i … z zupełnie innej rzeczywistości. Faktycznie - trochę tak jest.
Mimo to, zapraszamy do posłuchania rozmów i opowieści, które stanowią zapis codzienności i normalności, jaka była naszym udziałem przed 24 lutego 2022 roku.
Rozmowa z Irą Buczko, dyrektorem finansowym polskiej firmy Śnieżka, oddział w Jaworowie w Ukrainie
Studia stawiają wiele wyzwań. Często dzielimy je z życiem prywatnym, co doprowadza do licznych komplikacji. Po latach edukacji decydujemy się na pracę, po czym układamy sobie życie. Jak to wyglądało w przypadku Iry Buczko? O historię jej życia zapytała ją Anastasiia Fedyk.
🎧KLIKNIJ TUTAJ, ABY POSŁUCHAĆ NA SPOTIFY
O mitologii Słowian. Rozmowa z historykiem prof. Leszkiem Słupeckim
Słowianie, którzy setki lat temu zamieszkiwali ziemie Europy, wyróżniali się własną wiarą. Składał się na nią cały panteon bóstw, których jeszcze nie poznaliśmy w pełni. Istnieją też liczne tradycje, które kultywowano na wiele lat, zanim chrześcijaństwo zapanowała na tych ziemiach. Ten fragment historii przybliży nam historyk prof. Leszek Słupecki, z którym rozmowę przeprowadzili: Wiktor Brożbar i Kinga Krówka.
🎧KLIKNIJ TUTAJ, ABY POSŁUCHAĆ NA SPOTIFY
Kim są rodzimowiercy?
Elementem łączącym Polaków, Ukraińców i Białorusinów jest wiara Słowian. Wyznania te nie przepadły, lecz dalej są kultywowane przez związki nazywane rodzimowierczymi. Utrwalają oni odwieczne tradycje i rozpowszechniają wiedzę na temat dawnych obyczajów. Więcej o zwyczajach rodzimowierców opowie nam Jakub, z którym rozmowę przeprowadziła Aleksandra Kościelna i Katarzyna Krupa.
🎧KLIKNIJ TUTAJ, ABY POSŁUCHAĆ NA SPOTIFY
Polski rynek pracy dla obcokrajowców
W Polsce studiuje ogromna liczba osób z zagranicy, w tym ludność pochodzenia ukraińskiego. Już niedługo niektórzy z nich zakończą studia, a co za tym idzie, rozpoczną swoją pierwszą pracę. Jak wygląda rynek pracy dla młodych Ukraińców? O tym opowie nam Maria, specjalistka HR oraz rekruter w branży IT. Rozmowę z nią przeprowadziła Natalia Pavliuk.
🎧KLIKNIJ TUTAJ, ABY POSŁUCHAĆ NA SPOTIFY
Białorusinka w Polsce
Zmiana otoczenia bywa trudna, zwłaszcza jeśli przy tym musimy opuścić nasz rodzinny kraj. Wiele osób ze wschodniej Europy przyjeżdża do Polski, żeby zakosztować nowego życia, jak i podnieść swoje kompetencje na rynku pracy. Z jakimi przeżyciami się to wiąże oraz jakie są wrażenia Białorusinów podczas pobytu w Polsce? O tym opowie nam jedna ze studentek Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie – Veranika Mitskevich.
🎧KLIKNIJ TUTAJ, ABY POSŁUCHAĆ NA SPOTIFY
Stereotypy o Polakach i Ukraińcach. Rozmowa z socjologiem dr Barbarą Przywarą
Ludzie są różnorodni, jednak gdy usłyszymy o czyimś pochodzeniu, to od razu w głowach kreuje nam się wizerunek takiej osoby na podstawie pewnych przesądów. Mamy wtedy do czynienia z myśleniem stereotypowym. Skąd bierze się w nas takie podejście do ludzi? Tę sprawę wyjaśni nam dr Barbara Przywara, z którą rozmawiała Kateryna Masich.
🎧KLIKNIJ TUTAJ, ABY POSŁUCHAĆ NA SPOTIFY
O ukraińskich influencerach
Każdy kraj ma swoje gwiazdy udzielające się w mediach społecznościowych. Dzięki swoim zasięgom docierają do szerokiego grona odbiorców, przez co mocno wpływają na ludzi. Takie osobistości kształtują i utrwalają nowe trendy w świecie. To właśnie oni – influencerzy. Sandra Skubis i Łukasz Dunaj przybliżą nam najbardziej wpływowych działaczy social mediów, którzy pochodzą z Ukrainy.
🎧KLIKNIJ TUTAJ, ABY POSŁUCHAĆ NA SPOTIFY
Podróże do Ukrainy
Wiele osób w ramach wypoczynku decyduje się na wyjazd zagranicę. Zwiedzanie, ekstremalne doznania, edukacja, czy nawet relaks w nowym środowisku – każdy szuka dla siebie czegoś innego. Czy w tym celu musimy wybierać się w dalekie podróże? W tej kwestii pomoże nam Damian Rachwał, który przygotował dla nas kilka propozycji na podstawie atrakcji turystycznych z terenu Ukrainy.
🎧KLIKNIJ TUTAJ, ABY POSŁUCHAĆ NA SPOTIFY
Smaki ukraińskiej kuchni – wizyta w restauracji „Matryoshka”
Nie musimy wybierać się w dalekie podróże, aby poznać czyjś kraj. Sporo na temat określonego regionu możemy dowiedzieć się na podstawie dań serwowanych w konkretnym państwie. Nie inaczej jest z kuchnią ukraińską, która odznacza się swoimi charakterystycznymi walorami. Jeśli chcemy poczuć smak potraw naszych wschodnich sąsiadów, to możemy udać się do restauracji „Matryoshka” w Rzeszowie, tak jak to zrobił Mateusz Ciurkot wraz z Kingą Kopacz.
🎧KLIKNIJ TUTAJ, ABY POSŁUCHAĆ NA SPOTIFY
Rozmowa z Aleksem Mechewem, DJ-em i pracownikiem agencji marketingowej w Rzeszowie
Każda osoba po zakończonych studiach zmaga się z różnorodnymi problemami. Nie inaczej wygląda to u osób z zagranicy. Aleks Mechew, który na co dzień pracuje w agencji marketingowej oraz jako DJ, podzielił się z nami historią ze swojego życia. O szczegóły wypytał go Amadeusz Cybulski.
🎧KLIKNIJ TUTAJ, ABY POSŁUCHAĆ NA SPOTIFY