Czego dzisiaj słuchamy? Oczywiście muzyki jazzowej, bo od 2011 roku 30-sty kwietnia jest wyznaczony jako Międzynarodowy dzień jazzu.
Na oficjalnej stronie UNESCO można znaleźć odpowiedzi na pytanie „Po co?”
- Jazz rozbija bariery i tworzy możliwości wzajemnego zrozumienia i tolerancji;
- Jazz to wektor wolności słowa;
- Jazz jest symbolem jedności i pokoju;
- Jazz wzmacnia napięcia między osobami, grupami i społecznościami.
Jazz narodził się w Stanach Zjednoczonych. Swoistym paradoksem jest fakt, że chociaż styl ten powstał z połączenia muzyki europejskiej z bluesową, to popularność zdobył wcześniej niż blues. Kiedy styl ten dopiero "raczkował" jeszcze nie było najważniejszego elementu współczesnej jego wersji - improwizacji.
To, co do dzisiaj odróżnia jazz od klasycznych kompozycji pianistycznych, to specyficzne budowanie melodii i akompaniament lewej ręki, który realizowany jest w dość szablonowym schemacie rytmu marszowego. Żeby lepiej zrozumieć czym jest tak naprawdę muzyka jazzowa i poczuć jej atmosferę warto wybrać na koncert jazzowy i na żywo posłuchać tego niesamowitego brzmienia.
Jacek Hawryluk w studio Polskiego radia „Dwójka” powiedział o czterech jazzowych koncertach muzyki lat 1960-90 na powietrzu w dniach 30.04-01.05: „To będzie podróż do przeszłości. Będziemy podróżować w czasie, ale ta przeszłość odczytywana poprzez kontekst współczesności - to, co dzieje się dziś w muzyce improwizowanej, w muzyce jazzowej.”
Jeśli jesteście ciekawi na jakie jazzowe koncerty w 2019 roku możecie się wybrać śledźcie na bieżąco Jazz Room Rzeszów.