Wielkimi krokami zbliża się Noc Muzeów 2019. Wszyscy zainteresowani wydarzeniem powinni zarezerwować sobie 18 maja. Jak co roku, tego dnia uczestnicy będą mogli zwiedzać lokalne muzea i instytucje kulturalne, a także korzystać z przygotowanych dla nich atrakcji. Czym tym razem zaskoczy nas Rzeszów?
Co zobaczyć?
Noc Muzeów zacznie się o godzinie 19 i potrwa do północy. W tym czasie w Rzeszowie odwiedzić będzie można m.in. Muzeum Etnograficzne, które przygotowało pokaz pt. „Noc Wędrownych Śpiewaków – Noc Opowieści” oraz warsztaty tkania na krośnie. Muzeum Techniki i Militariów w swojej ofercie posiada liczne prezentacje - chociażby szybowca typu PIRAT czy współczesnych motocykli. Natomiast Muzeum Dobranocek świętuje w tym roku 10-lecie swojej działalności, w związku z czym zaprasza do obejrzenia zmodernizowanej wystawy stałej. Tej nocy nie zabraknie również ciekawych atrakcji. Biuro Wystaw Artystycznych zaprasza na wykład Karoliny Ożóg pt. „Wokół rzeszowskich synagog”, z kolei Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna przygotuje kiermasz książek. Znajdzie się również coś dla fanów muzyki – w programie m.in. recital gitarowy Piotra Krępecia. Z okazji otwarcia Izby Pamięci Komunikacji Miejskiej zaplanowano uruchomienie specjalnej linii autobusowej podczas Nocy Muzeów, realizowanej przez zabytkowego jelcza. Przy ul. Miłocińskiej 75 odwiedzający Izbę Pamięci zobaczą m.in. ekspozycję elementów z wycofanych autobusów MPK Rzeszów, wystawę stałą z okazji 70-lecia komunikacji miejskiej w Rzeszowie oraz ekspozycję archiwalnych ksiąg, książek, rozkładów jazdy i biletów.
Gdzie zapłacisz?
Noc Muzeów jest z zasady wydarzeniem bezpłatnym, jednak w niektórych przypadkach może być konieczna symboliczna opłata lub wcześniejsza rezerwacja miejsc. Kupując bilet do nocnego zwiedzania najważniejszych rzeszowskich muzeów przyczynisz się do renowacji wyjątkowych eksponatów. Wejściówka o wartości 3 zł uprawnia do zwiedzania Muzeum Okręgowego, Muzeum Historii Miasta Rzeszowa i Muzeum Etnograficznego. Zebrane pieniądze przeznaczone zostaną na konserwację grafiki Jana III Sobieskiego, renowację portretu Franciszka Kotuli oraz odnowę zabytkowej urny, używanej w rzeszowskiej radzie miasta w XIX wieku. Złotówkę zapłacą zwiedzający Muzeum Dobranocek. Cały dochód przyczyni się do renowacji oryginalnej lalki Misia Uszatka. Osoby, które zechcą zapoznać się z archiwami IPN-u, muszą wcześniej odebrać darmową wejściówkę w budynku przy ul. Słowackiego.
Gdzie pójść?
Oto lista placówek, które biorą udział w rzeszowskiej Nocy Muzeów 2019:
Biuro Wystaw Artystycznych
Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa
Galeria Nierzeczywista
Instytut Pamięci Narodowej oddział w Rzeszowie
Muzeum Diecezjalne
Muzeum Dobranocek
Muzeum Etnograficzne
Muzeum Historii Miasta Rzeszowa
Muzeum Mleczarstwa
Muzeum Okręgowe
Muzeum Techniki i Militariów
Podziemna Trasa Turystyczna
Sala Muzealna Energetyki Podkarpackiej
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna