13-14 marca w podrzeszowskiej Jasionce odbyło się coroczne już XI Forum Europa-Ukraina. Tego roku zarejestrowanych było ponad 1000 gości z blisko 30 krajów. Podczas forum odbyło się około pięćdziesięciu paneli, podczas których prelegenci skupiali się na wydarzeniach związanych z integracją europejską, reformami na Ukrainie, polityce międzynarodowej, społeczeństwie, biznesie i gospodarce. Podczas Forum odbyły się także II Targi Wschodnie.
Cały szereg interesujących refleksji, setki rozmów w każdym zakątku G2A Arena wraz z wyjątkową atmosferą porozumienia i współpracy – właśnie tak w skrócie można opisać XI Forum Europa-Ukraina.
Palące problemy Ukrainy i setki dyskusji, czyli pierwszy dzień Forum
Jak co roku Forum Europa-Ukraina zgromadziło ponad setki prelegentów oraz tysiące uczestników. Powodem zebrania tak licznego grona, nie tylko z terytorium Polski i Ukrainy, ale też z innych państw, było wiele pytań, na które starano się odpowiedzieć podczas tegorocznego forum.
Innymi słowy, to są palące problemy Ukrainy, które są związane nie tylko z relacją Ukrainy z krajami Unii Europejskiej, ale także ze społeczeństwem, gospodarką, biznesem, reformami na Ukrainie, integracją europejską oraz polityką międzynarodową. Modernizacja i rozwój potencjału Ukrainy, kierunek i tempo przeprowadzanych w niej reform były przewodnimi tematami tegorocznego Forum. Ponadto, odbyły się też sesje plenarne, podczas których toczyły się rozmowy o współpracy Ukrainy z krajami UE.
Tego roku podczas Forum Europa-Ukraina nie zabrakło również wydarzeń specjalnych. Była to prezentacja filmu dokumentalnego “Trudne Braterstwo” reżysera Jerzego Lubacha, w którym została przedstawiona XX-wieczna historia sojuszu polsko-ukraińskiego. Także do niezwykłych wydarzeń wpisała się wystawa "Więźniowie Kremla. Nieznane ofiary niezadeklarowanej wojny".
Pierwszy dzień Forum Europa-Ukraina zakończył się galą, podczas której wręczono dwie nagrody “Karpacka Europa Wspólnych Wartości”. Jest to swoiste wyróżnienie przyznawane wybitnym osobistościom lub instytucjom państw karpackich, które swoimi działaniami przyczyniły się do krzewienia wspólnych europejskich wartości w Europie Środkowej i Wschodniej, a także wpłynęły na rozwój współpracy oraz porozumienia w regionie.
Pierwszą nagrodę odebrał reżyser Jerzy Hoffman – znany twórca filmowy, który w swoim dorobku ma liczne filmy, m.in. ,,Pan Wołodyjowski”, „Ogniem i mieczem”, „1920 Bitwa Warszawska”, a w 2008 roku nakręcił też dokumentalny film – „Ukraina. Narodziny narodu”. Natomiast drugą nagrodę „Karpacka Europa Wspólnych Wartości” dostał więzień rosyjskiego łagru, Oleg Sentsow, który jest ukraińskim reżyserem filmowym, scenarzystą, a zarazem producentem.
Drugi dzień Forum Europa-Ukraina: Nie rezygnujemy, a kontynuujemy
Kolejnego dnia Forum Europa-Ukraina na sali ponownie zgromadziły się dziesiątki słuchaczy. Nadal występowali paneliści, którzy dyskutowali o aktualnych kwestiach związanych z Ukrainą.
Tego roku obyły się II Targi Wschodnie, które miały miejsce po raz pierwszy w 2017 r. Obecnie Targi Wschodnie są jednym z najważniejszych wydarzeń towarzyszących Forum, ponieważ tworzą możliwość nawiązania relacji biznesowych oraz partnerskich dla firm. W tym roku udział wzięło ponad 70 wystawców, którzy przyjechali z różnych zakątków Europy. Przedstawiciele poszczególnych krajów reprezentowali różnorodne branże, w tym głównie: finanse, informatyka, ubezpieczenia, nowe technologie, sport, turystyka, budownictwo, lotnictwo oraz motoryzacja. Pomiędzy zagranicznymi wystawcami swoje stoiska prezentowały także polskie oraz ukraińskie regiony i instytucje.
Forum zakończyło się galą start-upów, podczas której nagrodzono najlepszych młodych przedsiębiorców. Również swoją najnowszą książkę pt. "Podatki i Zaufanie: Przejście z Przymusu do Harmonizacji w Polsce, Rosji i Ukrainie" zaprezentował dr Marc Berenson. Publikacja powstała na podstawie badania, które Berenson prezentował w trakcie wystąpień podczas poprzednich edycji Forum.
Głównym organizatorem Forum Europa-Ukraina, które odbyło się w G2A Arena w podrzeszowskiej Jasionce, był Instytut Studiów Wschodnich. Honorowy patronat nad Forum objął marszałek Sejmu Marek Kuchciński.
Zdjęcie: archiwum własne