logo wsiiz main

POLECAMY

Artykuły
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

W obecnej rzeczywistości kobiety nadal spotykają się z zakorzenionym w społeczeństwie stereotypem o tak zwanej „słabej płci”. Nie da się ukryć, że w ciągu ostatnich lat dużo się zmieniło. W wielu krajach, można zauważyć namacalną zmianę na lepsze, w innych temat ten może spotykać się z niechęcią i notorycznym „zamiataniem pod dywan”. Walka kobiet trwa, co da się zauważyć na przykładzie Polski i jej społeczeństwa. Jeśli ktoś twierdzi, że kobieta to słaba jednostka, niewątpliwie musi przewertować karty historii ponownie i dostrzec pewne kwestie, które mu umknęły. Dobrym startem może się okazać „Gambit królowej”.

 

gambit.jpg

                                                                                                     Filmweb.pl

 

„Gambit królowej” - jest to miniserial, który 23 października 2020 roku miał swoją premierę w serwisie Netflix. Oparty na powieści Waltera Tevisa, o tym samym tytule. Twórcami produkcji są Allan Scott oraz Scott Frank.

Akcja rozgrywa się pod koniec lat 50. XX wieku. 9-letnia Beth Harmon (w tej roli zjawiskowa Anya Taylor-Joy) po tragicznym wypadku, w którym traci swoją matkę, trafia do sierocińca w stanie Kentucky. Utalentowana dziewczynka zaczyna interesować się grą w szachy i powoli się od niej uzależnia, co przeplata się z nałogiem leków na uspokojenie, które poprawiają jej koncentrację oraz rozszerzają umysł podczas rozgrywek. Stworzona w ten sposób mieszanka wybuchowa, otwiera jej drzwi do zdominowanego przez mężczyzn świata zawodowych szachów. Jej własne dramaty życiowe i nawiedzające demony przeszłości chcą podciąć jej skrzydła. Czy Beth uda się dopiąć swego? Czy Królowa poświęci bierki, w zamian za uzyskanie lepszej pozycji?

Nie jest to produkcja wyłącznie dla miłośników gry w szachy. Każdy, kto pokwapi się na poświęcenie czasu temu 7-odcinkowemu serialowi, na pewno nie pożałuje. Polscy fani mogą dodatkowo ucieszyć się z rodzimego akcentu, jakim jest aktor Marcin Dorociński w roli Vasiliego Borgova. Niesamowita gra aktorska, dopracowane kostiumy oraz piękne kadry zapewnią niezapomniane doznania, nawet najbardziej wymagającym koneserom. Serial o dojrzewaniu, emancypacji i zimnej grze w której kobieta „rozdaje karty”. Choć mówimy tu o szachach, nie jest to już tylko niewinna gra, a walka na śmierć i życie. O uznanie. O siłę. O wolność.

 

te.jpg

Telemagazyn.pl

Herb Miasta Rzeszowa
Rzeszów - Stolica innowacji
Teatr Przedmieście
ALO Rzeszów
Klub IQ Logo
Koło Naukowe Fotografii WSIiZ - Logo
acropip Rzeszow
drugi wymiar logo
akademia 50plus