logo wsiiz main

POLECAMY

Artykuły
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Wielu ją wielbi, wielu nie rozumie. Słynna malarka wzbudza dużo kontrowersji. Jej dzieła są równie niepokorne, co sama autorka. Frida Kahlo – mistrzyni autoportretów, które można obejrzeć w Polsce.

Urodziła się w 1907 r. w Meksyku. Jako nastolatka przeżyła wypadek samochodowy. Doznane urazy uniemożliwiły jej podjęcie pracy lekarza, więc zaczęła malować. Była bardzo pewna siebie i wspierała ruchy na rzecz kobiet. Deklarowała się jako aktywna komunistka. W 1929 r. wyszła za popularnego meksykańskiego malarza, Diego Rivera, który był od niej starszy o dwadzieścia lat. Malarka zmarła w 1954 r.

Wolność interpretacji

Sztuka pochłonęła ją do granic możliwości i przez całe życie stworzyła prawie dwieście obrazów. Jej dziełami były głównie autoportrety. Najdroższy obraz sprzedano za prawie 8 mln dolarów. Autorka twierdziła, iż robi to dlatego, że często bywa sama, stąd najlepiej zna samą siebie. Obrazy są nieco surrealistyczne, w ciepłych barwach, niekiedy z dużą ilością pastelowych odcieni. Zawierają pewne społeczne i kulturowe przekazy oraz osobiste manifesty malarki. Mają wiele symbolicznych znaków. Tak jak obraz „Mały jeleń”, który powstał w 1946 r. Przedstawia sylwetkę biegnącego jelenia, który ma wbite w grzbiet strzały. Co więcej, głowa jelenia, to twarz artystki. Obraz, według wielu krytyków sztuki, mówi o jej bólu i cierpieniu po przebytych operacjach. Jednak krąży sporo różnych interpretacji dzieła. To właśnie znak rozpoznawczy obrazów Fridy – wieloznaczność.

Nieprzeciętna uroda

Jedno jest pewne – Frida Kahlo była wyjątkowo piękną kobietą. Dziś, patrząc na jej obrazy, widzimy urok meksykańskich kobiet z dawnych lat. Oryginalne i kolorowe ubrania, niespotykana biżuteria i charakterystyczna „monobrew”, dzięki której artystka była zawsze kojarzona. Współcześnie, Europejki nie wyobrażają sobie posiadania jednej, zarośniętej brwi, jednak należy przyznać, że Fridzie dodawało to uroku. Do tego długie, czarne rzęsy i pełne usta, które nadawały wyrafinowania jej twarzy.

Frida w Polsce

Od września w Poznaniu istnieje możliwość obejrzenia dzieł artystki oraz jej męża. Wystawa  nosi tytuł „Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski kontekst” i potrwa do 21 stycznia przyszłego roku. Znajdują się tam również grafiki współczesnych artystów z Meksyku. Ponadto, można uczestniczyć w różnych wykładach, warsztatach i kursach muzealnych.

 

źródło ilustracji: pixabay.com

Herb Miasta Rzeszowa
Rzeszów - Stolica innowacji
Teatr Przedmieście
ALO Rzeszów
Klub IQ Logo
Koło Naukowe Fotografii WSIiZ - Logo
acropip Rzeszow
drugi wymiar logo
akademia 50plus