logo wsiiz main

POLECAMY

Artykuły
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Większość ludzi ma z nią styczność na co dzień np.: w sklepach, w poczekalniach czy w trakcie podróży. Słucha się jej dla przyjemności lub po prostu dla zabicia czasu. Towarzyszy nam ona od czasów prehistorycznych aż do chwili obecnej. To właśnie muzyka pełni ważną rolę w naszym życiu. Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, ale jest to ważny czynnik, który silnie oddziałuje na naszą psychikę.

Muzyka nie tylko dostarcza nam miłych dla uszu dźwięków, ale również jest swego rodzaju wspomagaczem funkcjonowania naszego umysłu. Według badań muzyka jest świetnym narzędziem, które stymuluje nasz wszechstronny rozwój. Ponadto łączy obie półkule mózgowe, a w rezultacie wprowadza nas w stan równowagi.

Koncepcja tzw. Efektu Mozarta wyróżnia konkretne rodzaje muzyki, czyli klasyczną oraz barokową. Szczególnie jeśli chodzi o utwory Wolfganga Amadeusza Mozarta. Tego typu muzyka podnosi poziom koncentracji i wzmaga czujność. Naukowcy zaobserwowali, że muzyka barokowa w odpowiednim rytmie 60 uderzeń na minutę pozytywnie wpływa na pamięć człowieka podczas nauki. W trakcie jej słuchania jesteśmy w stanie bardziej się skupić i wykonywać zadania związane z wysiłkiem umysłowym. Dodatkowo potrafi ona działać korzystnie na ogólny stan naszego zdrowia oraz psychiki.

Należy uważać przy wyborze muzyki do nauki. Niestety nie każdy rodzaj muzyki będzie nam pomagał, aby się skupić oraz lepiej i szybciej zapamiętać to czego się uczymy. Przykładowo zbyt głośna muzyka jaką jest m.in. heavy metal zadziała jak zwyczajny hałas, który zamiast nam pomóc to będzie nam jedynie przeszkadzał. Co więc zrobić, gdy chcemy sobie ułatwić naukę, ale nie jesteśmy fanami muzyki klasycznej? To nie jest żadna przeszkoda. Można słuchać muzykę, którą lubimy, ale ważne jest, żeby utwór był instrumentalny. Dlatego, że ucząc się nie powinniśmy skupiać się na słowach piosenki tylko na materiale do zapamiętania.

Natomiast dla miłośników muzyki klasycznej i barokowej jest to sytuacja idealna. Przy słuchaniu ulubionych utworów wspomagają oni swój umysł, jak i ciało. Instrumenty strunowe takie jak skrzypce, gitara czy harfa, są najczęściej wykorzystywane w tych gatunkach muzycznych. Za sprawą ich wysokiej częstotliwości i naturalności mózg dostaje energii i sprawniej funkcjonuje. Przeciwieństwem działania instrumentów strunowych jest np. uciążliwy hałas ruchu ulicznego. Taki hałas wręcz pozbawia nas energii.

Żaden wiek nie wyklucza nas z możliwości skorzystania z korzyści jakie niesie ze sobą słuchanie muzyki klasycznej czy barokowej. Na skutek zastosowania terapii właśnie tą muzyką w wielu szpitalach zauważono znacznie lepszy przebieg porodów. Poza tym, gdy matki słuchały tej muzyki w trakcie ciąży to sprawiały, że ich dzieci rodziły się szczęśliwsze, spokojniejsze oraz lepiej radziły sobie w kolejnych etapach życia od rówieśników. Z kolei wiele badań z lat 1972-1992 dowiodło, że słuchanie muzyki pozytywnie wpływa na m.in. naukę języków obcych oraz matematyki. Nawiązując do studentów, którzy także słuchali muzyki klasycznej to tym samym poprawili oni swoje skupienie, twórczość oraz pamięć.

Osoby, które twierdzą, że lepiej i sprawniej uczą się przy słuchaniu muzyki mają z reguły rację. Jeśli chodzi o muzykę klasyczną, barokową czy instrumentalną to jest to poparte wieloletnimi badaniami i obserwacjami. Natomiast jeśli mowa o muzyce typu techno czy heavy metal to nie zostało to w żaden sposób udowodnione. Na pewno odpowiednio dobrana muzyka potrafi dużo zdziałać w wielu sferach naszego życia. Począwszy od redukcji stresu, aż do poprawy naszej koncentracji oraz pamięci co prowadzi w rezultacie do poszerzenia naszej wiedzy. Dlatego warto słuchać muzyki, ale należy się zastanowić co chcemy tym osiągnąć. Możemy tradycyjnie jak większość osób uprzyjemnić sobie czas. Jednak, jeśli oczekujemy czegoś więcej to pamiętajmy, że muzyka daje nam wielkie możliwości.

Herb Miasta Rzeszowa
Rzeszów - Stolica innowacji
Teatr Przedmieście
ALO Rzeszów
Klub IQ Logo
Koło Naukowe Fotografii WSIiZ - Logo
acropip Rzeszow
drugi wymiar logo
akademia 50plus