W budynkach kampusów Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania pojawiły się dwie różowe skrzyneczki. Ale skąd się wzięły? Kto wpadł na pomysł ich umieszczenia? Dzięki inicjatywie Samorządu Studenckiego, WSIiZ dołączył do misji fundacji Różowa skrzyneczka, która pomaga dziewczynkom i kobietom. Motto akcji to „Weź jeśli potrzebujesz, zostaw jeśli masz nadmiar”.
Głównym celem fundacji jest zapewnienie dostępu do bezpłatnych środków higienicznych na czas menstruacji w przestrzeniach publicznych, walka z wykluczeniem menstruacyjnym oraz rozpowszechnienie edukacji w zakresie miesiączkowania w szkołach. Kolejną sprawą, którą fundacja ma na uwadze, jest zniesienie tabu, którym obciążona jest menstruacja w Polsce. Do dyskusji starają się włączyć zarówno kobiety, jak i mężczyzn, poruszając kwestie zdrowych i ekologicznych rozwiązań.
Różowa Skrzyneczka swój debiut miała w Centrum Praw Kobiet we Wrocławiu w grudniu 2019 roku. Pomysł ten stał się na tyle popularny, iż obecnie coraz częściej znaleźć je można w placówkach edukacyjnych, bursach, szpitalach, bibliotekach, kinach czy teatrach. Do akcji stale dołączają kolejne samorządy – Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdańsk, powiat Trzebnicki, Krotoszyn, Kołobrzeg, Olsztyn czy Legnica, a to tylko niektóre z nich.
Fundacja wspierana jest przez konkretne osoby, organizacje pozarządowe czy społeczności lokalne, dzięki czemu w Polsce jest coraz więcej miejsc, gdzie dostęp do podpasek czy tamponów jest już powszechny i unormowany.
Na stronie fundacji Różowa Skrzyneczka możemy znaleźć informacje odnośnie dostępu materiałów higienicznych dla dziewczyn w Polsce. Dane pochodzą z raportu przygotowanego przez firmę badawczą Difference dla Kulczyk Foundation:
- blisko 500 000 osób w Polsce nie stać na zakup podpasek i tamponów
- 21% uczennic jest zmuszonych wyjść z zajęć szkolnych z powodu braku podpaski, a 10% w ogóle nie opuszcza z tego powodu domu
- 42% rodzin nie rozmawia w domu o miesiączce, a 43% nastolatek unika tematu okresu z ojcem
Skrzyneczki możecie znaleźć zarówno w rzeszowskim kampusie, jak i w Kielnarowej. Jedna znajduje się w toalecie obok Read & Relax Room w budynku na ul. Sucharskiego, a druga w toalecie na przeciwko portierni drugiej lokalizacji WSIiZ. Korzystajcie śmiało i zostawiajcie, jeśli macie nadmiar!