W tym roku odbędzie się kolejna 4. już edycja Festiwalu Nowego Teatru. Wydarzenie to jest stałym punktem w kalendarzu festiwalowym imprez teatralnych w Polsce. Jego tradycja sięga aż 1961 roku, jako że jest ono kontynuatorem idei Rzeszowskich Spotkań Teatralnych.
Ogromną skalę sukcesu Rzeszowskich Spotkań Teatralnych można uznać za zaskakującą. Z jednej strony organizowane są przecież na Podkarpaciu, w jednej z najmniejszych stolic wojewódzkich w kraju, w mieście, które posiada zaledwie jeden zawodowy teatr dramatyczny , z drugiej – nie można zapomnieć, że świat teatru wiele zawdzięcza temu regionowi. To stąd pochodzą Józef Szajna, Tadeusz Kantor oraz Jerzy Grotowski, wybitni twórcy teatralni.
Przez wiele lat RST udało wyrobić się markę i stać się znaczącym punktem w kalendarzu wydarzeń teatralnych w Polsce. Ten długi i ważny okres – bo przecież to jedno z najstarszych wydarzeń tego typu w Polsce – został opisany w publikacji „Rzeszowskie Spotkania Teatralne 1961-2011” autorstwa Ewy Fudali, z okazji 50-lecia RST. Jak zauważa Andrzej Piątek na portalu Dziennik Teatralny, Rzeszowskie Spotkania Teatralne: „(...) szczególnym wzięciem cieszyły się w czasach, kiedy telewizja była w powijakach, a twarze aktorów z innych teatrów, niż rzeszowski, znano jedynie z prasy lub z filmów. Dlatego coroczny przyjazd podziwianych gwiazd sceny do Rzeszowa bywał dużym wydarzeniem”.
Dziś również inicjatywa organizowana przez Teatr im. Wandy Siemaszkowej jest niezwykle ważna dla wielbicieli sztuki wysokiej. Bo chociaż Festiwal Nowego Teatru zerwał z Rzeszowskimi Spotkaniami Teatralnymi pod względem nazwy, to nie można powiedzieć o przerwaniu ciągłości tradycji. Byłoby to nieroztropne, zważywszy na dorobek i renomę RST. Wystarczy spojrzeć na plakaty promujące Festiwal, by zauważyć, że zawsze znajduje się na nich miejsce dla starej nazwy. Nie jest więc nadużyciem stwierdzenie, że w 2017 roku odbędzie się 4. edycja FNT, a zarazem 56. RST.
Dlaczego jednak Rzeszowskie Spotkania Teatralne wyewoluowały w Festiwal Nowego Teatru? Nie chodziło tylko o odświeżenie formuły, dopasowanie się do wymogów współczesności i nowoczesności, ale przede wszystkim chodziło o znalezienie nowych odbiorców. Zmiana ta pozwoliła także wynieść wydarzenie na wyższy poziom – z lokalnego na ogólnopolski. Dzięki temu festiwal zyskał na randze.
Czytaj cały artykuł: Od Rzeszowskich Spotkań do Nowego Teatru
ilustracja: pixabay.com