Redakcja portalu intro.media wraz z uczniami ALO zapraszają do obejrzenia szkolnej gazetki Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego - wydania specjalnego Intro Magazynu. To już czwarte specjalne wydanie opracowane przez uczniów tego liceum.
Żyjemy w czasach, które nie są dobre dla rozwoju kultury, literatury, poezji. To teza, jak w szkolnej rozprawce, ale nie będę jej udowadniać kolejnymi argumentami - rzeczywistość dookoła zrobi to lepiej ode mnie. Gdy technologia opanowała nas i zachwyciła, i – choć miała zbliżyć – oddala, czujemy się zagubieni z naszą wrażliwością, osamotnieni. Mimo ogromnych wirtualnych możliwości, nasze stacjonarne życie zaczyna się kurczyć, medialno-wirusowa pandemia nas zniewala i wytwarza ciągły stan zagrożenia, a to nie służy na dłuższą metę nikomu. Na naszych oczach upadają przyjaźnie, rozpadają się związki, niszczą kontakty. Jeszcze tylko usunąć z człowieka wrażliwość, a staniemy się doskonałymi robotami do wkręcania śrubek w korporacjach… Chyba, że…
Bywa jednak, że przyjaźń i poczucie przynależności do społeczności okazują się silniejsze od złych czasów i pozwalają nam trwać, a nawet cieszyć się z małych rzeczy. I niech taką małą rzeczą będzie gazeta, którą właśnie czytasz. To owoc pracy kilku osób, którym chciało się przybyć, czasami mimo złej pogody, na zebranie kolegium redakcyjnego, zaproponować swoje pomysły na interpretację rzeczywistości, czy uwiecznienie na papierze i w fotografii tego, co w szkole cenne i ulotne. Do zespołu redakcyjnego wnet dołączyli inni uczniowie i nauczyciele, by pomóc w dokończeniu dzieła tworzenia szkolnej gazetki. A dzięki pracy studentów kierunku Grafiki Komputerowej i Produkcji Multimedialnej WSIiZ, gazetka zyskała piękną szatę graficzną.
ALO ma to do siebie, że zawsze było szkołą otwartą na uczniów, pełną ciepła i inicjatyw. Stąd, mimo kłód pod nogi rzucanych przez różne ograniczenia i obostrzenia, od września działo się dużo: co najmniej kilka wycieczek, rajd górski, niezwykły występ szkolnego teatru w sztuce Sen nocy letniej Szekspira, konkursy, integracje... Niewielką dawkę wspomnień znajdziecie na kartkach tej gazetki. “W szkole nie ma rzeczy niemożliwych” jak mówi pani dyrektor Renata Łunarska w wywiadzie z Faustyną Pyrek, choć czasem trzeba wspiąć się na sporą górkę, jak w Bieszczadach. Szczególnie polecam felietony uczniów ALO oraz (jako poeta) - wiersze i opowiadania. Mamy w szkole zdolnych artystów, a sztuka ponoć jest nieśmiertelna. Przetrwa więc pandemię i niekoniecznie dobre czasy.
Przyjemnej lektury!
Piotr Durak
Akademickie Liceum Ogólnokształcące