Sidebar

logo wsiiz main

POLECAMY

Aktualności
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Chociaż wszystko jest pozamykane, a my powinniśmy zostać w domu to jednak dla chcącego nic trudnego. Placówki związane z kulturą wychodzą naprzeciw sytuacji w jakiej się znaleźliśmy. Teatr online? Oczywiście, że to możliwe! A w czasie Międzynarodowego Dnia Teatru wręcz konieczne!

Święto zostało ustanowione w 1961 roku z inicjatywy Międzynarodowego Instytutu Teatralnego.  Dzień obchodów ustalono na 27 marca, w 4 rocznicę otwarcia festiwalu teatralnego  - Teatru Narodów w Paryżu. Od tego czasu Dzień Teatru jest obchodzony corocznie przez ponad sto narodowych ośrodków Instytu na całym świecie. Co roku w ten dzień wygłaszane jest orędzie przygotowane przez wybitną osobistość świata teatru. 

Dzień Teatru w Rzeszowie w ramach kwarantanny

Światowy Dzień Teatru z uwagi na epidemię wygląda zupełnie inaczej niż wcześniej. Odwołano premierę spektaklu Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie „Iwona, księżniczka Burgunda” w reżyserii Waldemara Śmigasiewicza. Uwzględniając obecną sytuację teatr chce zaangażować widzów, aby online wybierali spektakle, które ich zdaniem są najlepsze. Co więcej, na kanale YouTube teatru można obejrzeć życzenia od aktorów na czas kwarantanny. Dostępne są również recytację wierszy.

https://www.youtube.com/user/TeatrSiemaszkowej

Teatr online

Nie wychodź z domu, oglądaj teatr online! Właśnie taką inicjatywę rozpoczęły warszawskie teatry. Dzięki temu możemy oglądać spektakle online, spotkania z aktorami, a także podpatrzeć jak wygląda teatr od kulis.

Teatr Wielki - Opera Narodowa

Spektakle „Carmen” zaplanowane są na 31 marca oraz 2 kwietnia. Każdy zainteresowany może skorzystać z tej usługi całkowicie darmowo. Transmisja zawsze zaczyna się o godz. 19:00. Dołączyć można pod adresem: vod.teatrwielki.pl 

Zainteresowani mogą znaleźć także spektakle operowe i baletowe. Do obejrzenia czekają takie tytuły jak:  Straszny Dwór reż. David Pountney, Halka (wileńska) reż. Agnieszka Glińska, czy Tosca reż. Barbara Wysocka. Wszystkie sztuki udostępnione są bezpłatnie. Więcej informacji można znaleźć na stronie teatru.

Teatr Żydowski

W związku z obecną sytuacją teatr rozpoczął akcję #TeatrZydowskiWDomu. Wszystkie wydarzenia będzie można obejrzeć na kanale YouTube teatru. Repertuar na bieżąco będzie zamieszczany na stronie internetowej oraz Facebooku instytucji.

https://www.youtube.com/channel/UCVtNj4z6u06feK9GlztKKdw

https://www.facebook.com/teatrzydowski

Teatr Polski

Teatr udostępnia swoje spektakle na stronie Teatru Telewizji. Do dyspozycji są nagrania wideo spektakli: "Szekspir Forever", a także telewizyjna wersja monodramu Andrzeja Seweryna, "Emigranci" Sławomira Mrożka. Co więcej, na stronie Polskiego Radia dostępne są specjalne słuchowiska, np. „Niespodzianka” lub „Kurka wodna”.

https://teatrtv.vod.tvp.pl/

https://www.polskieradio.pl/17,Teatr/81,Sluchowiska

Teatr Powszechny

„Powszechny online. Teatr minimum” to obecne  hasło teatru. Twórcy będą regularnie udostępniać na stronie internetowej instytucji oraz w mediach społecznościowych wartościowe materiały dotyczące Teatru Powszechnego w Warszawie.

https://www.powszechny.com/aktualnosci/powszechny-online-teatr-minimum.html

Nowy Teatr

„Zostań w domu nie wychodź z teatru!”. NowyTeatr udostępni nagranie spektaklu, którego premiera odbyła się w czerwcu 2019 roku. Link jest dostępny od godziny 12:00 w niedzielę 29 marca przez 36 godzin. Spektakl będzie prezentowany z napisami w języku angielskim. Co więcej, teatr zdecydował się na publikacje materiałów za pomocą spotify oraz vimeo.

https://nowyteatr.org/pl

https://www.facebook.com/MCKNowyTeatr/

https://open.spotify.com/show/77yPKeuFekJu65krLZEIPf

https://vimeo.com/user3195026

Teatr STUDIO

Tutaj w każdą niedzielę o godz. 12.00 będzie można posłuchać muzyki klasycznej. W repertuarze:  Teleman, Mozart, Beethoven, Scarlatti, Schubert. 

https://www.teatrstudio.pl/pl/spektakle/studio-online

Herb Miasta Rzeszowa
Rzeszów - Stolica innowacji
Teatr Przedmieście
ALO Rzeszów
Klub IQ Logo
Koło Naukowe Fotografii WSIiZ - Logo
acropip Rzeszow
drugi wymiar logo
akademia 50plus