Dnia 1 maja obchodzimy międzynarodowe święto pracy. To dzień, w którym hołdujemy wysiłkowi ludzi, którzy na co dzień wykonują różne zadania, aby utrzymać i stale rozwijać naszą gospodarkę i społeczeństwo. Bardzo często zdarza się, że młode osoby rozpoczynają swoją karierę w czasie nauki na uczelni wyższej. Ale w jakich branżach działają studenci i czym się zajmują?
W dzisiejszym świecie coraz więcej studentów pracuje, aby zarobić na własne utrzymanie, opłacić studia lub po prostu mieć środki na swoje potrzeby. Znajdują oni pracę w różnych branżach, a ich zadania są bardzo zróżnicowane. Ich głównym celem jest zdobycie doświadczenia, które na pewno przyda im się w przyszłości.
Jeden ze studentów, Kamil, pracuje w sklepie spożywczym jako sprzedawca: „Praca w sklepie wymaga ode mnie nie tylko sprzedaży produktów, ale również pomocy klientom w wyborze produktów oraz zadbania o to, by sklep był czysty i zorganizowany. Pomimo trudów pracy, jestem za nią wdzięczny, ponieważ pozwala mi zarobić na moje potrzeby”.
Kasia, studentka fizjoterapii w trybie dziennym, podobnie jak Kamil pracuje w sklepie spożywczym, ale tylko dorywczo: „Jak każdy student, lubię mieć swoje oszczędności, więc dorywczo pomagam w sklepie spożywczym. Choć łączenie studiów i pracy może być trudne, myślę, że dobrze radzę sobie z tym wyzwaniem dzięki zorganizowaniu i motywacji”.
Kolejny ze studentów, których poprosiliśmy o wypowiedź, Jakub, pracuje jako kelner w restauracji. „Praca jako kelner wymaga ode mnie szybkości, umiejętności komunikacji z klientami i radzenia sobie w stresujących sytuacjach. Praca jest wymagająca, ale daje mi też dużo satysfakcji, kiedy widzę zadowolenie klientów”.
Oprócz tradycyjnych form pracy, jak praca w sklepie spożywczym, odzieżowym czy restauracji, coraz więcej studentów wybiera również pracę związaną z konkretnym kierunkiem studiów.
Kinga, studentka dziennikarstwa, pracuje jako copywriter w agencji marketingowej: „Uwielbiam moją pracę, jednak czasami odczuwam trudności, szczególnie pod kątem wypoczynku. Poza nią poświęcam sporo czasu na naukę języków oraz treningi, więc zwykle zostawiam studia na weekendy. Gdyby moje obowiązki składały się tylko z pracy i nauki, byłabym w stanie z łatwością sobie z nimi poradzić. Warto nadmienić, że studiuję w trybie zaocznym”.
Praca podczas studiów jest możliwa i przynosi wiele korzyści, takich jak rozwój umiejętności, zdobycie doświadczenia zawodowego, zarobienie pieniędzy na własne potrzeby, czy zapewnienie sobie niezależności finansowej. Jednak, aby nie przeszkadzała w nauce, ważne jest znalezienie równowagi między tymi dwoma kwestiami.
Warto również zaznaczyć, że w obliczu pandemii COVID-19, wiele miejsc pracy dla studentów uległo zmianie, a firmy zaczęły oferować pracę zdalną. Niektóre branże, takie jak turystyka czy gastronomia, zostały także poważnie dotknięte ograniczeniami i lockdownem, co negatywnie wpłynęło na ilość stanowisk, na jakie placówki mogły sobie pozwolić. Jednak, mimo trudnych warunków, studenci nadal znajdują sposoby na znalezienie zatrudnienia i zarabianie pieniędzy.
Dzięki pracy studenci uczą się odpowiedzialności, radzenia sobie w stresowych sytuacjach, umiejętności komunikacji z klientami czy pracownikami oraz wielu innych umiejętności, które przydadzą się w przyszłej karierze zawodowej. W dniu Święta Pracy pamiętajmy, by docenić pracę wszystkich ludzi, w tym także studentów, którzy szukają sposobów, aby osiągnąć swoje cele i marzenia.