27 kwietnia to niezwykła data dla całej społeczności - to Światowy Dzień Grafika. Choć dla większości z nas, zwyczajnych użytkowników, obrazy to codzienność, rzadko zdajemy sobie sprawę, ile pracy włożono w ich stworzenie. Od olbrzymich billboardów po mikroskopijne ikony na telefonach, wszelkie te wizualne doznania są efektem pracy kreatywnych grafików.
Na co dzień nie zdajemy sobie sprawy jak wiele im zawdzięczamy. Spotkać pracę artysty możemy wszędzie. Zadaniem grafików jest nie tylko zrobienie nowego loga firmy, ale również wykreowanie wizytówek, banerów reklamowych a nawet i samych piktogramów (znaków graficznych). W kontekście branży gier komputerowych zajmują się oni modelowaniem postaci 3D, rysowaniem tła a nawet czcionek w tekście! Obchodzą się również z animacjami postaci i obiektów. Kolejnym ogromnym obszarem ilustratorów jest marketing. A jeszcze innym może być branża czysto artystyczna.
Praca grafika nie jest łatwa
Nie raz po otrzymaniu zdjęć od fotografa lub okładki na książkę, możemy sobie pomyśleć: „Dlaczego czekałem na to dwa tygodnie?”. Jak się okazuje, po otrzymaniu surowego materiału dopiero zaczyna się cała zabawa i praca. Wymazanie każdej krostki lub niesfornych kosmyków włosów, dopasowanie światła by nie prześwietlał obiektu czy specjalne efekty rozmycia czy skupienia, to wszystko potrafi zająć kilka jak nie kilkanaście godzin pracy w pełnym skupieniu. Nie dziwimy się, gdy malarz, pisarz lub inny artysta potrzebuje wielu dni na stworzenie swojej pracy, dlaczego nie postępujemy tak z grafikami którzy są z nimi na równi?
Przeczytaj także: RPG wszechczasów powraca – Zapowiedź Kingdom Come Deliverance 2
Mało tego w przypadku działań marketingowych część kreatywna tak naprawdę jest kolejnym, dalszym punktem w całym procesie. Zanim grafik przejdzie do część projektowej wpierw musi dokonać researchu, briefu, poznać oczekiwania klienta itp... Oczywiście dużo zależy od tego czy jest członkiem większego zespołu czy jest samozatrudniony.
Grafik a nauka
By zostać artystą cyfrowym nie są wymagane studia czy kursy. W dziedzinie kreatywności zawsze grały one rolę doszkalającą. Główny styl w jakim się pracuję odnajduję się samemu próbując nowych i innych rzeczy. Wiedza o technice i różnych programach przychodzi z doświadczeniem. Jedni wolą obróbkę w photoshopie inni będą czuć się pewniej w modelowaniu budynków. Są specjaliści od tworzenia „materiałów” czyli kolorowych powłok (np. trawy/nieba) nakładanych na surowe fabrykaty. Jak widać dziedzin i kierunków jest bardzo dużo i każdy może znaleźć coś dla siebie.
Co więcej, studia graficzne takie jak na WSIiZ-ie pozwalają na odkrycie i zapoznanie się z bardzo szerokim spektrum grafiki pokrywając większość z nich. Pamiętajcie, że nigdy nie jest za późno by odkryć nowe hobby, zainteresowanie lub przyszłą pracę i warto dać szansę swoim kreatywnym zmysłom!
Jeśli jesteś zainteresowany studiami graficznymi poznaj ofertę naszej uczelni:
Grafika komputerowa i produkcja multimedialna - studia I stopnia,
Projektowanie graficzne - studia II stopnia.