Sidebar

logo wsiiz main

POLECAMY

Magazyn
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Muzyka jest zjawiskiem bez granic – tak uważają członkowie zespołu Enej, który łączy w swojej twórczej działalności elementy polskiej i ukraińskiej kultury. Czy łatwo prezentować jedną kulturę w innym państwie? Przykład historii zespołu pokazuje, że to nie takie proste.

Enej – polski zespół założony w 2002 w Olsztynie przez braci Piotra i Pawła Sołoduchów oraz ich przyjaciela Łukasza Kojrysa. Wykonują muzykę z pogranicza folku, rocka, ska i szeroko pojętej alternatywy ukraińskiej. Enej, ze względu na korzenie części składu zespołu, czerpie inspiracje z kultury ukraińskiej. Stąd też wzięła się nazwa zespołu. Pochodzi ona od imienia Eneja – głównego bohatera „Eneidy” Iwana Kotlarewskiego – wesołego kozaka, który podróżuje przez świat.

Początek prawdziwego sukcesu

Chociaż zespół został stworzony w 2002, a w 2005 wydał pierwszą płytę, to za przełomowy moment uważa się rok 2011. To właśnie wtedy zespół wystąpił w programie „Must Be the Music. Tylko Muzyka”, który ostatecznie wygrał, pokonując Conrada Yaneza oraz Tomasza Dolskiego. To dodało muzykom pewności siebie i motywacji osiągania kolejnych celów, a także stało się początkiem prawdziwej popularności zespołu zarówno na arenie polskiej, jak i międzynarodowej.

Utwór „Radio Hello” zyskał dużą popularność zarówno w polskich, jak i w ukraińskich rozgłośniach radiowych. Pomieszany polsko-ukraiński język pomógł piosence zająć pierwsze miejsca w czterech polskich rankingach najlepszych utworów i zebrać dziewięć milionów wyświetleń na YouTube. Właśnie to wideo stało się najbardziej popularnym nagraniem w języku ukraińskim w tym serwisie internetowym.

Czytaj cały artykuł: Polska muzyka z ukraińskim korzeniem

Herb Miasta Rzeszowa
Rzeszów - Stolica innowacji
Teatr Przedmieście
ALO Rzeszów
Klub IQ Logo
Koło Naukowe Fotografii WSIiZ - Logo
acropip Rzeszow
drugi wymiar logo
akademia 50plus