Sidebar

logo wsiiz main

POLECAMY

Aktualności
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Choć praca funkcjonariuszy może wydawać się czymś codziennym, to w rzeczywistości niesie ona za sobą szereg wielu zmagań i problemów. O tym przekonaliśmy się podczas spotkania autorskiego z red. Anną Gorczycą, które odbyło się 1 lutego 2022r.  Wydarzenie transmitowano w czasie rzeczywistym na profilach IQ na Facebook’u oraz na kanale WSIiZ YouTube.  Rozmowę poprowadziła dr Grażyna Bochenek.

 

Niedawno wydana książka mówi o tym, jak „od kuchni” wygląda praca Straży Granicznej. Podczas spotkania autorskiego, pani redaktor opowiedziała, co czuła, obserwując całokształt pracy funkcjonariuszy: „Myśląc o tych pogranicznikach, którzy tam się znaleźli, wiedziałam, że ci ludzie muszą wypełniać rozkaz, niezależnie od tego, jakie są ich odczucia, w stosunku do tych ludzi, którzy w tej puszczy utknęli. Ogromnie im współczuję”. Redaktor zaprezentowała również kilka sytuacji. Przykładowo przedstawiła historie kobiet ze służby, które kupowały buty dla zatrzymanych przez funkcjonariuszy dzieci. Albo o dość ciekawej postaci, jaką jest „Snickers”, czyli mężczyzna, który zawsze miał ze sobą batoniki i często dzielił się nimi z osobami przy granicy.

Z rozmowy dowiadujemy się też, że przez lata pracy nad książką, autorka zbudowała zaufanie do siebie i to co pisze, jest uczciwe i zgodne z prawdą. Ci ludzie uwierzyli, że w pracy pani redaktor nie będzie fałszu. Pojawiły się sytuacje, kiedy ciekawa historia nie mogła zostać opowiedziana, ze względu na tajemnice, które należało dochowa. Przykładem jest historia mężczyzny z Kazachstanu, który właśnie składał wniosek o pobyt.

Podczas spotkania autorskiego, pojawiło się sporo pytań od publiczności. Jednym z nich było pytanie dotyczące tego, co najdziwniejszego przewożono przez granice. Na to pytanie, red. Anna Gorczyca odpowiedziała, że są to wszelkiego rodzaju egzotyczne zwierzęta. Pojawiły się też pytania o specjalistyczny słownik wyrażeń, który zawarty został w książce. Mowa tu o „mrówkach”, „burakach”, „śledziach” i „wozakach”.  Publiczność zaciekawiły też najbardziej absurdalne i skandaliczne zachowania, z jakimi musiała zmierzyć się autorka. Jako przykład podała sytuację przemytu papierosów, gdzie kobiety jak i mężczyźni otwarcie ukrywali przedmioty przemytu w bieliźnie.

Praca nad książką trwała podczas pandemii, dlatego autorka miała zarysowaną sytuację zmian przy pracy funkcjonariuszy oraz tego, jak COVID zmodernizował ich działania. Zachowanie odpowiednich środków sanitarnych to jedna z ważniejszych kwestii podczas ich codziennej pracy.

Jedną z najważniejszych kwestii była opowieść red. Anny Gorczycy o tym, jak trudna jest praca nad publikacją i jak niebywale zawiłe jest opisanie wszystkiego w taki sposób, aby nie inspirować innych do działań nieetycznych. Spotkanie autorskie przybliżyło nam, jak wygląda praca nad samą treścią i zachęciło spore grono osób do przeczytania książki „Straż Graniczna”.

Zapraszamy do oglądania całego spotkania TUTAJ

Herb Miasta Rzeszowa
Rzeszów - Stolica innowacji
Teatr Przedmieście
ALO Rzeszów
Klub IQ Logo
Koło Naukowe Fotografii WSIiZ - Logo
acropip Rzeszow
drugi wymiar logo
akademia 50plus