logo wsiiz main

POLECAMY

Artykuły
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

25 lutego 2016 roku w Herbaciarni Królestwo Bez Kresu odbyła się dyskusja na temat Imigrancji ukraińskiej: to problem czy szansa dla Polski? Spotkanie poruszało kwestie związane z problemem wojny i uchodźców z Ukrainy.


Wśród zaproszonych znaleźli się: Yana Cherniak z Instytutu Badań nad Bezpieczeństwem Narodowym Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania, Paweł Musiałek – przedstawiciel Klubu Jagiellońskiego oraz za pomocą wideokonferencji - Michał Kuź z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego z Uczelni Łazarskiego.

Na początku dyskusji każdy z ekspertów przedstawił swój pogląd oraz poruszył kilka kwestii związanych z problemem kryzysu ukraińskiego i jego wpływie na rynek  pracy w Polsce.

Zdaniem Michała Kuzia niewątpliwie Ukraińcy mają pozytywny stosunek do Polski. To wynika z badań prowadzonych w samej Ukrainie. Nawet jeśli pochodzą z zachodniej części państwa, to wygłaszają poglądy nienacechowane nacjonalizmem.

Członek Instytutu Badań nad Bezpieczeństwem Narodowym Yana Czerniak sama jest emigrantką, która już od 5 lat studiuje i pracuje w Polsce. Zwróciła uwagę na trzy czynniki tworzące pryzmat, przez który Ukraińcy są postrzegani, a zatem: studia, praca i spójność kulturowa.

Większość Ukraińców, zdaniem Czerniak, przyjeżdżając tu do pracy jest gotowym pracować za relatywnie niskie pieniądze. Sami płacą podatki, wydają pieniądze na jedzenie, mieszkanie i na transport na czym zyskuje państwo Polskie. Zagraniczny student przyjeżdżając tu musi płacić za studia, nie zwracając uwagi na to, czy jest to uczelnia państwowa, czy prywatna. Mówiąc o spójności kulturowej członek Instytutu podała cytat wiceprezesa Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Marcina Nowackiego, który mówi, że migracja ukraińska w miarę dobrze się asymiluje.

Paweł Musianek ze swojej strony wspomniał, że Ukraińcy to dla Polski najbliższe kulturowo państwo. Zwrócił uwagę też na to, iż ci którzy przyjeżdżają są najczęściej z zachodniej części Ukrainy, która jest najsilniej zeuropeizowana i jest najbliższa kulturowo. Musianek powiedział również o tym, że Ukraińcy mają taki sam problem tożsamościowy, co Polacy którzy migrują. Ma on wrażenie, że Ukraińcy respektują te wszystkie zasady, które w Polsce obowiązują.

Po przedstawieniu własnych poglądów do zaproszonych ekspertów dołączyli słuchacze. Podczas rozwiniętego omówienia tematu imigracji ukraińskiej wspomniano również o przeszłości historycznej - na sali obecni bowiem byli przedstawiciele narodowców. Wśród słuchaczy znalazło się wiele osób zainteresowanych tematem współczesnej Ukrainy.

Spotkanie zakończyło się w przyjaznej i pełnej zrozumienia dla poruszanego tematu atmosferze.

Herb Miasta Rzeszowa
Rzeszów - Stolica innowacji
Teatr Przedmieście
ALO Rzeszów
Klub IQ Logo
Koło Naukowe Fotografii WSIiZ - Logo
acropip Rzeszow
drugi wymiar logo
akademia 50plus