W ostatnich dwóch latach, sytuacja na świecie pokazała nam, jak ważne dla społeczeństwa są osoby pracujące w służbie zdrowia. Studenci i studentki z Polski, jak i zza granicy, coraz częściej decydują się na rozpoczęcie studiów na kierunku „pielęgniarstwo”. Dlaczego wybrali ten kierunek? Czy w późniejszym czasie zamierzają pozostać i pracować w polskiej służbie zdrowia?
Wciąż brakującą liczbę lekarzy i pielęgniarek pomagają nam uzupełniać osoby z poza granic naszego kraju. Jest ogromne zapotrzebowanie na pracowników służby zdrowia. W czasach pandemii sytuacja znacznie się pogorszyła, a deficyt jeszcze bardziej się pogłębił. Czy zawód pielęgniarki jest zawodem marzeń, czy może chęcią niesienia pomocy?
Na te pytania odpowiedziały nam studentki WSIiZ: „Ja zaczęłam studia w tym roku. Wiedziałam, że warunki pracy i zapotrzebowanie na nasz zawód znacznie się zwiększyły. Moja mama jest pielęgniarką, zawsze podziwiałam to, że pracuje z pasją. Jeszcze nie wiem czy będę pracować w Polsce, ale na pewno w zawodzie pielęgniarki” – tak uzasadniła swoją decyduje Karolina. O planach na przyszłość opowiedziała nam również Izabela: „Brakuje lekarzy i pielęgniarek, ponieważ płaca jest zbyt niska. Wolą wyjechać za granice i zarobić więcej. Ja planuje zostać w Polsce, ale nie chciałabym pracować w publicznym szpitalu. Pielęgniarka to nie tylko zawód, ale i pewnego rodzaju misja”. Sytuacja na świecie, związana z pandemią koronawirusa, nie popsuła planów i marzeń naszej studentki Patrycji: „Chciałam iść na ten kierunek wcześniej, jeszcze po maturze. Studiuje równolegle dwa kierunki. Pandemia nie zniechęciła mnie do rozpoczęcia licencjatu z pielęgniarstwa”.
Zapytaliśmy również studentkę z Ukrainy, co skłoniło ją do wyboru tego kierunku i naszego kraju, jako miejsca, w którym rozpocznie naukę. Byliśmy ciekawi czy planuje, po ukończeniu studiów, powrócić do swoich rodzinnych stron, czy może zdecyduje się poszerzyć grono naszej służby zdrowia: „Dużo słyszałam od znajomych, że tutaj można zrobić dobre studia. Chciałabym zostać w Polsce albo wyjechać do jeszcze innego kraju. Myślę, ze tutaj łatwiej jest dostać prace, niż na Ukrainie”.
Pozytywnie nastawieni studenci mimo trudności, jaka wiąże się z wyborem zawodów medycznych, zdecydowali się rozpocząć naukę na kierunku „pielęgniarstwo”. Sytuacja na świecie potwierdziła tylko, że są pewni swojego wyboru. Większość z nich, po uzyskaniu dyplomu w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, planuje rozpocząć pracę w Polsce i tym samym zmniejszyć liczbę deficytu pracowników służby zdrowia, a przede wszystkim pielęgniarek.