logo wsiiz main

POLECAMY

Izabela Lenczowska

Artykuły
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Na pierwszy rzut oka wydają się niedostrzegalni, lecz ich dzieła możemy spotkać wszędzie. Od wystaw artystycznych, aż po półki sklepowe – ich prace towarzyszą nam na każdym kroku. Mowa tutaj oczywiście o grafikach, którzy dzisiaj, czyli 27 kwietnia, obchodzą swoje święto. Kim tak naprawdę są? Czym się zajmują i jakie cechy powinny ich charakteryzować?

Kilka słów o zawodzie grafika

Grafik to przede wszystkim artysta, który wykonuje prace z dziedziny grafiki artystycznej lub użytkowej. Najczęściej projektuje dla wydawnictw, drukarni, na potrzeby branży marketingowej, mediów elektronicznych. Jego prace można spotkać dosłownie wszędzie. Banery, ulotki, opakowania produktów, plakaty, okładki i ilustracje książkowe – to tylko niektóre z rzeczy, jakimi zajmują się graficy. Zakres ich pracy może różnić się w zależności od wielu czynników związanych ze specyfiką tego zawodu.

Obecnie grafik komputerowy jest profesją cieszącą się sporym zainteresowaniem zarówno wśród młodzieży poszukującej czegoś dla siebie, jak i wśród pracodawców. Jest to spowodowane tym, że duża część naszego życia przeniosła się do sfery multimedialnej, a wiele programów komputerowych, jak i sama technologia w sobie, znacznie ułatwiają pracę.

Czym zajmuje się grafik?

Grafika to niezwykle obszerna dziedzina składająca się z wielu obszarów, w których działają osoby wykonujące ten zawód. Obejmuje ona zarówno tzw. freelancerów, chodzących swoimi drogami, artystów, których głównym celem jest tworzenie na potrzeby sztuki, jak i osoby zajmujące się tzw. grafiką użytkową najczęściej wykorzystywaną w różnego rodzaju firmach w zakresie marketingu i tworzenia produktów. Jak można zauważyć, zakres pracy jest szeroki i uzależniony od wielu różnorodnych czynników. W przypadku np. grafika komputerowego do jego obowiązków może należeć m.in. przygotowanie wizualnej strony kampanii reklamowej, tworzenie ilustracji, projektowanie logotypów firm i wiele innych.

Praca i wykształcenie

W erze, kiedy na wiele rzeczy brakuje nam czasu,  jednym z najskuteczniejszych sposobów przekazu (poza dźwiękiem) jest obraz. Jak samemu można zauważyć – w pierwszej kolejności zazwyczaj zwraca się uwagę na aspekt wizualny, a dopiero później zagłębia się w treść. Z tego też powodu w coraz większej liczbie firm w działach kreatywnych zatrudnia się grafików, których zadaniem jest dbanie o wizualny przekaz firmy. Ich głównym zadaniem jest zainteresowanie i przyciągnięcie klienta poprzez ciekawe grafiki, nowatorskie projekty opakowań, ilustracje, broszury itp.

Pytaniem, które się tu nasuwa, jest „czy aby móc pracować jako grafik, trzeba ukończyć jakieś specjalistycznie studia? A może jakieś kursy wystarczą?”. Nie ma tutaj jednoznacznej odpowiedzi. Niewątpliwie atutem jest ukończenie studiów związanych z grafiką, tak samo, jak ukończenie kursów dotyczących posługiwania się podstawowymi narzędziami oraz oprogramowaniem, z jakich korzysta grafik. Jednakże o wiele ważniejszą kwestią od posiadania dyplomu są umiejętności, jakimi dana osoba może się pochwalić. Jeśli myśli się o pracy w tym zawodzie warto zatroszczyć się także o zdobycie doświadczenia oraz o zbudowanie odpowiedniego portfolio, które znacznie zwiększą szansę na znalezienie zatrudnienia.

Czym powinien cechować się grafik?

W związku ze specyfiką zawodu osoba chcąca iść w tym kierunku powinna przede wszystkim być kreatywna, mieć zmysł artystyczny, wraz z wysoko rozwiniętym wyczuciem estetyki. Ponadto  grafik komputerowy powinien także sprawnie posługiwać się komputerem oraz musi znać obsługę takich programów jak Adobe Photoshop, Adobe inDesign, Adobe Illustrator, czy Corel Draw, które stanowią nieodłączny element jego pracy.

W obu przypadkach ważny jest także ciągły rozwój i podnoszenie swoich kwalifikacji poprzez np. udział w różnego rodzaju szkoleniach i kursach. Jest to niezwykle istotne, w szczególności, jeśli chce się utrzymać prace na tak dynamicznie rozwijającym się rynku. Równie ważna jest też umiejętność pracy pod presją czasu, komunikatywność, a także śledzenie pojawiających się nowych trendów. W przypadku grafiki komputerowej dodatkowym atutem jest także znajomość CSS, HTML oraz innych języków programowania. Najczęściej graficy muszą umiejętnie korzystać z wielu narzędzi równolegle, w tym zarówno z programów stricte kojarzących się z tym zawodem, jak i służących do montażu wideo, tworzenia animacji czy obróbki zdjęć.

Jak można zauważyć grafik to ciekawy zawód, w którym odnajdą się osoby ambitne i stawiające na ciągły rozwój. Ponadto praca ta jest nie tylko wymagająca, ale również niezwykle kreatywna oraz satysfakcjonująca. Jednym słowem – w branży graficznej nie ma czasu na nudę.

Na koniec jeszcze z okazji obchodzonego dzisiaj (tj. 27 kwietnia) dnia grafika, chcielibyśmy złożyć wam najserdeczniejsze życzenia: aby nigdy nie brakowało wam kreatywnego podejścia do świata, głowy pełnej pomysłów i bogatej wyobraźni, tak potrzebnych w tym zawodzie. Przygotowaliśmy również infografikę z tej okazji, zapraszamy do zapoznania się z nią.

Dzień grafika infografika Obszar roboczy 1

Herb Miasta Rzeszowa
Rzeszów - Stolica innowacji
Teatr Przedmieście
ALO Rzeszów
Klub IQ Logo
Koło Naukowe Fotografii WSIiZ - Logo
acropip Rzeszow
drugi wymiar logo
akademia 50plus